Veština pakovanja palete
Za pakovanje palete sa robom kojom može lako i brzo da se rukuje u prodavnicama je potrebno planiranje i iskustvo.
„Da li je teško zapakovati paletu?“
Frede Jørgensen, Warehouse Manager u distributivnom centru JYSKa u danskom gradu Uldum, razume zašto mu postavljaju to pitanje. Posebno njegove kolege is skladišta koje primaju palete sa robom iz distributivnog centra.
Kao zaposleni broj 24 u JYSKu, Frede je do sada stekao dovoljno iskustva kako bi znao da je u realnosti to mnogo složenije.
„Stvarno moramo da odamo priznanje ljudima koji pakuju palete sa robom. Svakog puta treba rešiti problem, a za to je potreban visok nivo preciznosti. Ponekad se dešavaju greške, ali činimo sve da do njih ne dođe“, kaže Frede koji je 1. novembra obeležio 35 godina rada u JYSKu.
Od distributivnog centra do prodavnice
Težina i dimenzije svakog paketa se mere od kada paket stigne u distributivni centar, pa dok se ne pošalje kamionom u JYSK prodavnicu, kako bi se obezbedilo optimalno smeštanje prilikom pakovanja na paletu.
Neki proizvodi, koji stignu u nekoliko zasebnih paketa, isporučuju se tako da budu spremni za slanje u prodavnice bez skidanja sa palete.
„Ako se, na primer, kauč sastoji od tri paketa, zatražimo od dobavljača da zapakuje sva tri komada na jednu paletu kad god je to moguće. Tako možemo brzo i lako da prevezemo paletu sa robom u kamion i iz kamiona i pošaljemo je u prodavnice, gde može da se čuva na paleti dok je kupac ne pokupi“, kaže Frede.
Mnogi paketi putuju do distributivnog centra i iz njega: koeficijent obrta zaliha (tehnički termin) zapravo je toliko veliki da svi proizvodi koji stižu u distributivni centar u principu odlaze iz centra najduže tri meseca kasnije.
Zaposleni uče jedni od drugih
Jedan od najiskusnijih zaposlenih koji pakuje palete u Uldumu je Jens Peter Mikkelsen. On je radio kao takozvani paker skoro 15 godina i svakog dana je rešavao problem pakovanja proizvoda na palete na najbolji mogući način.
Store Manageri (menadžeri prodavnica) redovno posećuju Jensa Petera u Uldumu da bi videli kako stvari funkcionišu u distributivnom centru. Ove posete su edukativne kako za njega, tako i za njegove kolege iz skladišta.
Činjenice o sistemu TDR
- Preko internog sistema TDR, prodavnice mogu da prijave probleme sa paletama, tako što će, na primer, fotografisati problem.
- Izveštaji se šalju zaposlenima u distributivnom centru koji mogu zatim da prate problem i pošalju povratne informacije prodavnici.
- TDR je skraćenica za Transport Delivery Report (izveštaj o isporuci robe).
„Ponekad se moje kolege iz prodavnica pitaju zašto je neki komad nameštaja razdvojen na različite palete umesto da bude isporučen zajedno. Ali, kada sami vide kako pakujemo proizvode, postaje im jasno da ne možemo uvek zajedno da ih zapakujemo“, kaže Jens Peter.
Istovremeno, posete su pomogle Jensu Peteru da postane svestan toga da njegove kolege žele da pakuju manje kutije zajedno na istu paletu. Tako mogu lakše da se stave na kolica sa točkićima i premeste u skladište prodavnice.
Pogledajte kako se rukuje robom u nastavku:
Prvo, proizvodi stižu kamionom u distributivni centar.
Zatim se proizvodi premeštaju u jedno od skladišta sa paletnim regalima.
Iz paletnog regala proizvodi se prebacuju transportnom trakom u takozvane primopredajne stanice.
Na primopredajnim stanicama Jens Peter Mikkelsen i njegove kolege pakuju proizvode na palete.
Na kraju, zapakovane palete se prebacuju u kamione koji ih isporučuju u prodavnice. (Fotografije: Rune Slettemeås/Mark&Bjerre.)