Skip to main content

Marvin får "Bring Dedication Award" 2023

Datum: 31/05/2023

Author: Sandra Martinsson, Communications Manager, JYSK Sverige

Kategori: Awards , Sustainability

Jonny Persson delade ut priset till Marvin Semakala.

"BRING DEDICATION AWARD"

JYSKs "Bring Dedication Award" har delats ut sedan 2022. Priset på 10 000 kronor delas ut till en person som jobbat engagerat och målinriktat för att skapa förutsättning för fler att få tillgång till parasporten. Pristagaren får också möjligheten att ge ytterligare 10 000 kronor till valfri förening som erbjuder parasportaktiviteter. 

Vinnaren tas fram efter en nomineringsprocess där alla nominerade bedöms av en jury. Juryn består av representanter från Parasport Sverige och JYSK. 

JYSK har sponsrat parasporten i Sverige sedan 2007. "Bring Dedication Award" kom till som ett led i att långsiktigt stärka förutsättningarna för parasport i Sverige.

Årets "Bring Dedication Award" har delats ut. I förra veckan överraskade Jonny Persson, distriktschef för Greater Stockholm, vinnaren Marvin Semakala med blommor, diplom och vinstsumman på 10 000 kronor. 

Marvin Semakala får årets "Bring Dedication Award" för sitt engagemang i Bowlingföreningen Stockholm Västa IFFF. Priset delas ut till någon som arbetat engagerat och målinriktat för att fler ska få tillgång till parasporten.

– Det känns jättebra att vinna. Det betyder jättemycket för mig och för föreningen. Alla ska känna inkludering och känna att de har en plats i samhället. Och vår förening är en plats där alla kan känna inkludering, sa Marvin Semakala när han blev överraskad med beskedet att han vunnit Bring Dedication Award.

Priset på 10 000 kronor delas ut till en person som jobbat engagerat och målinriktat för att skapa förutsättning för fler att få tillgång till parasporten. Vinnaren tas fram genom en nomineringsprocess där vem som helst kan nominera någon som är engagerad inom parasporten. I år kom nära 30 nomineringar in.

I mitten av maj överraskade Jonny Persson, distriktschef för Greater Stockholm, Marvin med vinnarbeskedet. 

– Vilken kille Marvin är. Engagerad och inspirerande. Det känns verkligen helt rätt att ge honom "Bring Dedication Award", sa Jonny Persson efter att ha delat ut priset till Marvin i Åkeshovshallen. 

 

MarvinMarvin skänker möjligheterna vidare

Marvin överraskades med beskedet i Åkeshovs bowlinghall där hans förening Stockholm Västra IFFF håller träning för tre olika träningsgrupper. Den som vinner Bring Dedication Awards får 10 000 kronor och får samtidigt möjligheten att välja en förening som får motsvarande vinstsumma. Marvins beslut föll snabbt på Stockholm Västra IFFF som just nu är i planerna att starta upp en fjärde träningsgrupp.

– Stockholm Västra IFFF är är en förening dit barn, unga och unga vuxna med funktionsnedsättning kan komma för att ta plats och bli självständiga. Vår förening bygger på att alla ska vara vänner, berättar pristagaren Marvin Semakala.


 

JURYNS MOTIVERING"Marvin har med stort engagemang sett till att unga vuxna med funktionsvariation fått möjlighet att hitta till idrotten. 2008 startade han bowlingföreningen Stockholm Västa IFFF efter att ha märkt att många har svårt att hitta kompisar på sin fritid efter att ha gått ut särgymnasium och grundsärskolan.
Nu erbjuder han bowling till olika grupper flera kvällar i veckan. Under panedmin, när många aktiviteter ställdes in växlade Marvin upp, höll öppet och startade ytterligare en träningsgrupp.
Utöver det åker han runt i skolor och ser till att fler unga som lever med funktionsnedsättning får kännedom om att parasporten finns. 
Marvin är ett riktigt bra exempel på det vi kallar "Bring Dedication". 

Latest news

Spain

Spanien och Polen öppnar flest nya butiker

28/09/2023 - Detta verksamhetsår har inget land öppnat fler butiker än Spanien och Polen.

Camelia and Gabriela are ready for the Paralympic Games in Paris

Camelia och Gabriela är redo för Paralympics

26/09/2023 - Paralympiska spelen i Paris är mindre än ett år bort och JYSK har träffat några av de idrottare som tränar inför spelen.

Around the world: JYSK for my green city in Croatia

Runt om i världen: Grekland vinner Business Champions Award och Spanien och Portugal når 150 butiker

22/09/2023 - Då och då samlar vi de senaste händelserna och aktiviteterna från några av JYSK-länderna. Kolla in det senaste här.

ilker Stort grattis och fantastisk jobbat, vilken förebild :)

Lägg till kommentar

Kom ihåg att vara trevlig :)

About JYSK

Careers

JYSK Head Office