20 de colegi și-au depășit limitele la Azuga

Data: 03/11/2022

Author: Raluca Dascălu, Communications Manager, JYSK Romania

Categorie: People

Pentru al doilea an consecutiv, echipa JYSK a fost prezentă la Azuga Trail Race powered by JYSK, competiția de alergare montană care adună în fiecare toamnă pasionații de munte și sport la Azuga.

Azuga Trail Race powered by JYSK
Echipa JYSK înainte de start.

La ediția de anul acesta echipa de alergători JYSK s-a mărit semnificativ, la fel și entuziasmul pentru competiție. După mai multe luni în care colegii au luat parte la un program de antrenamente de alergare organizat de companie, la finalul lunii octombrie a venit și momentul pentru ca fiecare să pună în practică ce a învățat și să își testeze abilitățile fizice dobândite.

PESTE 700 DE ALERGĂTORI

Într-un peisaj de toamnă superb, cu munții colorați în toate nuanțele anotimpului, pe o vreme caldă și însorită, peste 700 de alergători s-au strâns la Azuga, la baza pârtiei Sorica, plini de energie și pregătiți să înfrunte cărările de munte, urcușurile lungi și coborârile abrupte.

Video Azuga Trail Race powered by JYSK:

Numărul de alergători înscriși în competiție l-a depășit cu mult pe cel de la edițiile anterioare, iar acest lucru s-a simțit și în atmosfera de la Azuga. Zona de start/finnish a fost animată în permanență, inclusiv în timpul curselor, de către susținătorii participanților: prieteni, soți, soții, copii care au venit să își încurajeze favoriții.

Adriana Lica, Store Manager JYSK Bragadiru, alături de colegii ei din magazin, Răzvan și Cătălin, și de Georgiana Diaconu, Store Manager JYSK Bârlad.

„Colaborarea cu JYSK România a readus la viață Azuga Trail Race în 2021, iar în 2022 am realizat împreună cel mai bine organizat eveniment de alergare montană din România. Nu o spunem noi, ci o spun participanții. Nu putea ieși ceva perfect decât dintr-o colaborare care s-a bazat pe comunicare și încredere. Cred că facem o echipa extraordinară!”, spune Radu Milea, organizator, Asociația Sport la Orice Vârstă.

Cele patru probe ale competiției, toate cu diferențe considerabile de nivel, între 500 și 2190 m, au fost cursa de 13 km, 20 km, 31 de km și Sorica Sunset Vertical, o probă verticală nocturnă de 2000 m.

PROBE PROVOCATOARE

Dacă unii dintre alergătorii JYSK erau obișnuiți cu alergările montane, pentru alți colegi a fost prima competiție de acest fel.

Trei colegi de la JYSK Bragadiru au vrut să își depășească limitele și au reușit ce și-au propus, în cursa de 13 km.

Azuga Trail Race
Alina Roman, Store Manager JYSK Huși

“Competiția de la Azuga a fost o adevărată provocare, atât pentru mine, cât și pentru colegii mei, Răzvan și Cătălin, dat fiind faptul că niciunul dintre noi nu a mai participat la o astfel de competiție. Ne-am aruncat cumva cu capul înainte, pe un drum complet necunoscut, însă destul de motivați și cu vagi bănuieli despre ce ne așteaptă acolo. Traseul a fost mai greu decât ne-am imaginat, însă ne-am dorit foarte tare să îl terminăm și să ne demonstrăm nouă, în primul rând, că putem. Organizarea a fost fantastică, am cunoscut oameni foarte bine pregătiți pentru competiții de genul acesta, oameni care ne-au încurajat și susținut pe tot traseul și toate astea ne-au făcut să ne dorim să repetăm experiența și anul următor”, spune Adriana Lica, Store Manager JYSK Bragadiru.

Și pentru Alina Roman, Store Manager JYSK Huși, a fost o experiență nouă și provocatoare, care însă a motivat-o.

“Deși a fost un traseu super greu, mai ales că eu nu am condiție fizică, și am încercat să fac și traseul se vineri seara, dar nu l-am terminat, pe ce cel de 13 am reușit să îl termin. Organizarea a fost foarte bună, nu aveai cum să te rătăcești, am avut puncte de hidratare, mi-am făcut și o nouă prietenă, totul a fost la superlativ. A meritat tot efortul pe care l-am depus!”, spune Alina.